Ko može biti okrivljen za prekršaj?
Za prekršaj može biti okrivljeno fizičko lice, preduzetnik, pravno lice i odgovorno lice u pravnom licu.
Ko podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka ?
Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka podnose organi uprave, ovlašćeni inspektori, javni tužilac, organi i organizacije koje vrše javna ovlašćenja, a može ga podneti i oštećeni.U svakodnevnoj praksi zahteve najčešće podnosi Ministarstvo unutrašnjih poslova za prekršaje iz oblasti saobraćaja, javnog reda i mira i dr.
Okrivljeni uz poziv prekršajnog suda dobija i zahtev u kome mora biti navedeno vreme i mesto prekršaja, opis radnje, pravna kvalifikacija i dokazi koji se predlažu.
Oštećano lice može da pokrene prekršajni postupak. Oštećeni je svako lice kome je povređeno neko lično ili imovinsko pravo u vršenju prekršaja. Oštećeni je ovlašćen da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka u svim slučajevima kada ga nije podneo ovlašćeni organ. Zahtev se podnosi pismeno ili na zapisnik u prekršajnom sudu.
Kako izgleda primer zahteva za pokretanje prekršajnog postupka ?
Prekršajnom sudu u Novom Sadu
Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka
protiv okrivljenog Jovana Jovanovića iz N. Sada,
ulica Cvetna broj 100
što se dana 15. 07. 2021. godine u Novom Sadu oko 9.30 časova na ulazu stambene zgrade u Cvetnoj ulici broj 100 nepristojno ponašao i vređao oštećenog Marka Markovića, tako što mu je rekao: „Šta ti izigravaš ovde nekog šefa, budalo jedna, nemoj mi se više obraćati!“ Uvrede je ponovio više puta, čime je učinio prekršaj iz člana 8 stav 1 i prekršaj iz člana 9 stav 1 Zakona o javnom redu i miru.
Obrazloženje
Ovde oštećeni Marko Marković je predsednik zajednice stanara dvospratne zgrade u Cvetnoj ulici broj 100 u Novom Sadu. Sa svim stanarima je bio oduvek u dobrim odnosima, pa i s ovde okrivljenim.
Dana 15. 07. 2021. godine oko 9.30 časova oštećeni je sa svojim komšijama, Ivanom Ivanovićem i Petrom Petrovićem, koji stanuju u navedenoj zgradi, ulazio u zgradu, kojom prilikom je iz zgrade izlazio okrivljeni Jovan Jovanović koji je, inače, takođe stanar zgrade u Cvetnoj ulici broj 100.
Navedenom prilikom oštećeni se ljubazno obratio okrivljenom i rekao mu: „Komšija, molim Vas da uklanjate kese sa đubretom iz hodnika, jer se na to žale stanari.“ Iako je to rečeno u prijateljskom tonu, okrivljeni je bez ikakvog razloga, ničim izazvan, odreagovao rekavši: „Šta ti izigravaš ovde nekog šefa, budalo jedna, nemoj mi se više obraćati!“
Oštećeni ga je zamolio da se pristojno ponaša, a Ivan Ivanović i Petar Petrović su pokušali da ga umire, no on je ponovio navedene i slične uvredljive reči.
Oštećeni je zbog ovakvog ponašanja okrivljenog pozvao policijsku stanicu, čija je patrola ubrzo izašla na lice mesta, obavila razgovor s okrivljenim i ovde oštećenim, a kada se oštećeni posle mesec dana interesovao da li je podneta prekršajna prijava, obavešten je u policijskoj stanici da se prekršajna prijava neće podnositi i da je ishod intervencije opomena okrivljenom.
Oštećeni ovu prijavu podnosi i zato što nije moguće da obavlja posao predsednika zajednice stanara, a da se neko od stanara tako uvredljivo ponaša bez razloga i bez posledica.
S obzirom na to da se na ovaj način okrivljeni nepristojno i uvredljivo ponašao prema oštećenom, predlažem da sud sprovede prekršajni postupak i kazni okrivljenog po zakonu.
Svedoci: Ivan Ivanović i Petar Petrović, ulica Cvetna broj 100, Novi Sad.
U Novom Sadu
Datum___________
Da li prekršajni postupak može da zastari ?
Svaki prekršaj može da zastari. Prekršajni postupak ne može se pokrenuti niti voditi ako protekne jedna godina od dana kada je prekršaj učinjen. Zastarevanje se prekida svakom procesnom radnjom nadležnog suda koja se preduzima radi vođenja prekršajnog postupka. Posle svakog prekida zastarevanje počinje ponovo da teče. Izuzetno za prekršaje iz oblasti carinskog, spoljnotrgovinskog, deviznog poslovanja, javnih prihoda i finansija, javnih nabavki, prometa roba i usluga, životne sredine, sprečavanja korupcije i vazdušnog saobraćaja može se posebnim zakonom propisati duži rok zastarelosti, i taj rok ne može biti duži od pet godina. Vođenje prekršajnog postupka zastareva kad protekne dva puta onoliko vremena koliko se po zakonu traži za zastarelost pokretanja postupka. Izrečena kazna i zaštitna mera ne mogu se izvršiti ako je od dana pravnosnažnosti presude protekla jedna godina.
Koje se sankcije i zaštitne mere izriču u prekršajnom postupku ?
Prekršajne sankcije su: 1) kazne; 2) kazneni poeni; 3) opomena; 4) zaštitne mere; 5) vaspitne mere
Za prekršaje protiv bezbednosti saobraćaja na putevima zakonom se mogu propisati kazneni poeni u rasponu od 1 do 25. Za prekršaj se mogu propisati kazna zatvora, novčana kazna i rad u javnom interesu. Kazneni poeni mogu se izreći vozaču koji u vreme izvršenja prekršaja poseduje vozačku dozvolu izdatu u Republici Srbiji ili vozaču kome je pravnosnažnom odlukom zabranjeno upravljanje motornim vozilom.
Zaštitne mere propisuju se zakonom i uredbom i njihova svrha je da otklone uslove koji omogućavaju ili podstiču učinioca na izvršenje novog prekršaja. Za prekršaje se mogu propisati zaštitne mere oduzimanja predmeta, obaveznog lečenja zavisnika od alkohola i drugih psihoaktivnih supstanci, obavezno psihijatrijsko lečenje, zabrana pristupa oštećenom, objektima ili mestu izvršenja prekršaja i udaljenje stranaca sa teritorije Republike Srbije.
Koliko su kazne za prekršaje ?
Maksimalna zatvorska kazna za fizičko lice je 60 dana. Novčana kazna za fizička lica može se propisati u opsegu od 5.000 do 150.000 dinara; za pravna lica opseg kazne je od 50.0000 do 2.000.000 dinara; za preduzetnike se može izreći kazna od 10.000 do 500.000 dinara. Za prekršaj remećenja javnog reda i mira vređanjem propisana je novčana kazna u rasponu od 20.000 do 100.000 dinara ili kazna zatvora od 10 do 30 dana. Sud određuje kaznu u zavisnosti od težine i posledice prekršaja, okolnosti pod kojima je učinjen prekršaj, stepena odgovornosti učinioca, raniju osuđivanost, lične prilike učinioca i držanje učinioca posle učinjenog prekršaja. Takođe, sud može da utvrdi odgovornost za počinjeni prekršaj, ali da pod posebno olakšavajućim okolnostima oslobodi od kazne. U presudi i prekršajnom nalogu se određuje rok plaćanja novčane kazne, koji ne može biti duži od 15 dana od dana pravnosnažnosti presude, a ukoliko je žalba izjavljena, od dana dostavljanja drugostepene presude, odnosno osam dana od dana uručenja prekršajnog naloga.
Sud može rešenjem dozvoliti da se u opravdanim slučajevima novčana kazna isplati u ratama u roku koji ne može biti duži od šest meseci. Novčanu kaznu sud može zameniti kaznom zatvora tako što se za svakih 1.000 dinara određuje jedan dan zatvora, s tim da kazna ne može trajati manje od jednog dana niti duže od 60 dana. U oblasti saobraćaja najčešće izrečena u zaštitna mera u praksi je zabrana upravljanja motornim vozilom određene kategorije za određeni vremenski period.Licu koje je učinilo prekršaj usled zavisnosti od stalne upotrebe alkohola ili psihoaktivnih supstanci može se izreći obavezno lečenje zavisnika.
Kako okrivljeni zna da je protiv njega pokrenut prekršajni postupak?
Okrivljeni dobija poziv prekršajnog suda kao i zahtev za pokretanje prekršajnog postupka. U zahtevu mora biti navedeno vreme i mesto prekršaja, opis radnje, pravna kvalifikacija i dokazi koji se predlažu. U pozivu se nalaze obaveštenja o pravima koja okrivljeni ima i o tome na koji način može da učestvuje u prekršajnom postupku.
Kako izgleda saslušanje kod sudije?
Sud prvo vrši proveru prisustva pozvanih i utvrđuje njihov identitet. Potom upoznaje okrivljenog sa zahtevom za pokretanje prekršajnog postupka i pita okrivljenog da li ga razume i da li se oseća odgovornim za navedeni prekršaj. Takođe predočava da okrivljeni ima pravo na branioca, kao i na koji način može da iznese odbranu. Okrivljeni iznosi odbranu, okolnosti događaja, predlaže svedoke ili eventualno druge dokaze. U odbrani treba da iznese svoje viđenje, razloge i okolnosti događaja i sve značajno što je to povezano s prekršajem. Iskazi okrivljenog se unose u zapisnik u sažetom obliku, koji kuca zapisničar, a glasno diktira sudija. Okrivljeni sluša diktat i ukoliko ima primedbe može tražiti da se unesu u zapisnik kao prigovor. Zapisnik potpisuju sudija, okrivljeni i zapisničar. Podnosilac dokazuje krivicu okrivljenog, a sud kao nepristrasan organ donosi odluku.
Kako se podnosi žalba protiv presude suda ?
Protiv presude ili rešenja suda treba uložiti žalbu u roku od osam dana od dana dostavljanja odluke. Žalbu može izjaviti okrivljeni, branilac, podnosilac zahteva i oštećeni, ako je on podnosilac zahteva. Umesto okrivljenog, žalbu mogu izjaviti bračni drug, deca i srodnici u pravoj liniji, brat i sestra, lice koje živi u vanbračnoj zajednici. Žalba se podnosi Prekršajnom apelacionom sudu preko prekršajnog suda koji je doneo odluku, koji će sve spise sa žalbom dostaviti na odlučivanje Prekršajnom apelacionom sudu. Žalba mora da sadrži oznaku odluke na koju se odnosi, navode zašto je podnosilac nezadovoljan odlukom, kao i potpis podnosioca. U žalbi se prilažu nove činjenice i dokazi uz navođenje razloga zašto nisu ranije priloženi ili predloženi. Prekršajni apelacioni sud može odbaciti žalbu, odbiti je kao neosnovanu i potvrditi prvostepenu odluku, ukinuti odluku i vratiti na ponovno odlučivanje ili preinačiti prvostepenu odluku u celini ili u jednom delu. Ukoliko je ukinuta prvostepena odluka i predmet vraćen na ponovno odlučivanje, prvostepeni sud je u obavezi da otkloni propuste na koje je ukazano i donese zakonitu odluku.
Kako izgleda primer žalbe?
Prekršajnom apelacionom sudu
Putem Prekršajnog suda u Novom Sadu
Žalba na presudu br. PR 000/21
– Zbog povrede pravila postupka
– Zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja
– Zbog pogrešne primene materijalnog prava
Obrazloženje
Okrivljeni je dana 05. 06. 2021. godine primio presudu Prekršajnog suda u Novom Sadu, kojom je oglašen odgovornim zbog prekršaja iz člana 333 stav 1 tačka 9 u vezi sa stavom 2 Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, i izrečena mu je novčana kazna u iznosu od 15.000 dinara i 2 kaznena poena, odnosno što je dana 01. 03. 2021. godine u 16.00 časova u Poljskoj ulici kod kućnog broja 16 upravljao putničkim vozilom golf, te je, krećući se kolovozom od pravca Petrove ulice ka Jovanovoj ulici kod kućnog broja 16, preduzeo saobraćajnu radnju skretanja ulevo na parking prostor, a da se prethodno nije uverio da tu saobraćajnu radnju može izvršiti bez opasnosti po druge učesnike u saobraćaju, kojom prilikom je prednjim levim delom svog vozila udario u desni bočni deo putničkog vozila audi, reg. ozn. NN 111-XY, pri čemu je nastala materijalna šteta na oba vozila.
Žalilac izjavljuje žalbu, jer smatra da je prvostepeni sud povredio pravila postupka, jer je odbio njegov dokazni predlog da se pribavi snimak s nadzorne kamere firme XY koja je na adresi u Poljskoj ulici na broju 16.
To je imalo za posledicu da se nepotpuno i netačno utvrdi činjenično stanje, a potom i primene kaznene odredbe ZOBS-a u odnosu na ovde okrivljenog.
Naime, sud je zasnovao presudu na iskazu vozača Jovana Jovanovića, koji je upravljao vozilom audi, kao i na iskazu svedoka Petra Petrovića, koji je, kako je sâm naveo, samo delimično video udes s daljine od oko 80 m.
Okrivljeni je u toku postupka pismeno obavestio Prekršajni sud da ima saznanja od direktora firme XY Ivana Ivanovića da su nadzorne kamere firme iz neposredne blizine snimile udes i da će firma na zahtev suda ustupiti snimak, ali da to ne želi da dâ lično u ruke fizičkom licu.
Sud je bez suštinskog obrazloženja odbio predlog da službeno zatraži snimak, a koji je okrivljeni na svoj zahtev ipak mogao da vidi u firmi XY i na kome se jasno vidi da je okrivljeni bar 20 m pre skretanja ulevo blagovremeno dao znak pokazivačem pravca da će skrenuti na parking prostor, a da je, u stvari, vozač audija nepropisno preticao i upravo on izazvao ovaj saobraćajni udes.
Sud je neosnovano odbio ovaj dokazni predlog, zbog čega žalilac predlaže da Prekršajni apelacioni sud ukine presudu Prekršajnog suda u Novom Sadu broj PR 000/21 i naloži prvostepenom sudu da izvede sve dokaze, pa i da pribavi predmetni snimak, a okrivljeni će, ukoliko i posle gledanja snimka postoje dileme, predložiti saobraćajno veštačenje na okolnost prostorne i vremenske analize ove saobraćane nezgode.
U Novom Sadu
Datum _________
Postoje li pravni lekovi protiv odluka Prekršajnog apelacionog suda ?
U prekršajnom postupku postoje dva vanredna pravna leka – zahtev za ponavljanje postupka i zahtev za zaštitu zakonitosti.Zahtev za ponavljanje postupka se podnosi protiv pravosnažnih odluka suda (presude i rešenja) sudu koji je doneo odluku. Zahtev se podnosi se u roku od 60 dana od dana saznanja za postojanje novih činjenica i okolnosti koje bi dovele do druge odluke. O zahtevu odlučuje prvostepeni sud koji je prethodno odlučivao, a na tu odluku se može izjaviti žalba Prekršajnom apelacionom sudu. Zahtev za zaštitu zakonitosti se podnosi samo protiv pravosnažnih presuda prekršajnog suda: 1) ako je povređen zakon ili drugi propis o prekršaju ili 2) ukoliko je primenjen zakon za koji je odlukom Ustavnog suda utvrđeno da nije u saglasnosti s Ustavom, opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava i potvrđenim međunarodnim ugovorima. Zahtev podnosi republički javni tužilac u roku od tri meseca od dana dostavljanja presude. O zahtevu odlučuje Vrhovni kasacioni sud. Ukoliko ukine presudu prvostepenog suda, prvostepeni sud je dužan da izvede sve naložene procesne radnje. U novom postupku se mogu iznositi nove činjenice i novi dokazi. Poslednje pravno sredstvo koje se može koristiti je ustavna žalba koja se podnosi protiv pravosnažnih presuda i rešenja u roku od 30 dana od njihovog dostavljanja.